PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Slovenské hory » Nízké Tatry » Žiar nad Hronom
Poměrně malé město Žiar nad Hronom se nachází 30km od Banské Bystrice v Banskobystrické kotlině. Městem protéká řeka Hron, na jejíž pravém břehu leží větší část města. Díky své poloze ve Žiarské kotlině, kterou obklopují Kremnické a Štiavnické vrchy je ideální pro sportovní aktivity, a to jak v létě, tak i v zimě. Počátky historie města jsou spjaty s lužickou a halštatskou kulturou.

Ve městě i jeho okolí je několik zajímavých míst, jedním z nich je také Šášovský hrad, který byl postaven roku 1253. V roce 1677 byl hrad zpustošen. Dnes je možné se k hradu dostat po naučné stezce vedoucí z železniční stanice v Žiaru nad Hronom, ta vede mimo jiné ke kostelu v Ladomerskej Vieske a do Šášovského Podhradia.

Další turisticky zajímavá místa:
Zámek: renesančně-barokní stavba byla postavena v roce 1631. Zámek sloužil po dlouhou dobu jako sídlo biskupů. Zde působil tak významný slovenský myslitel Dr. Štefan Moyses, jež byl prvním předsedou Matice Slovenské. Na jeho počest je umístěna na budově památná tabule. V současné době zámek slouží jako sídlo obchodní akademie.
Kostel Povýšení sv. Kríže: dvouvěžový kostel byl postavený mezi lety 1808-1813 v barokním stylu. Fasáda má trojúhelníkový tympanon s erbem biskupa Gabriela Zerdahelyho. V kryptě kostela je pochovaný Štefan Moyses.
Dědičná štola: Štola se nachází mezi Šibeničním vrchem a Skalkou. Tato štola odvádí vodu z okolí Kremnice, voda, která zde vytékala sloužila k těžbě okru na výrobu barev.
Ve městě naleznete několik pomníků věnovaných významným slovenským osobnostem: Štefanu Moyzesovi, Michalovi Chrástekovi, Ladislavu Exnárovi a Karolu Dúbravkému.

Domovská stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Žiar nad Hronom. Web: www.offtrack.cz/cs