Reklama
Beskydy Beskydy BeskydyTuristická trasa - Cesta na Rysy

Délka: 18,6 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE, Značení: část trasy značená

Trasa je označována jako těžká, takže by jí měli podstoupit jen ty zdatnější. Celková délka trasy činí necelých 19 km a doba chůze je přibližně 6 až 7 hodin. Trasa vychází ze Štrbského plesa z nadmořské výšky 1347 m po červené na rozcestí u Triganu a na Popradské pleso, poté po modré na rozcestí Pri žabom potoku. V poslední části využijeme červeně značenou cestu na Chatu pod Rysy a Rysy.

  Zpět

   Turistická trasa - Cesta na Rysy
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Štrbské pleso 
 1347 m n.m.         
 0,8 
 Štrbské pleso - Hotel Patria 
 1352 m n.m.         
 2,5 
 Pod Triganom 
 1493 m n.m.       křižovatka s  
 4,7 
 Popradské pleso 
 1527 m n.m.      křižovatka s  
 5,9 
 Rozcestí Pri zabom potoku 
 1623 m n.m.        
 6,5 
 Žabie pleso 
 1719 m n.m.        
 8,4 
 Chata pod Rysmi 
 2198 m n.m.        
 8,8 
 Rysy - sedlo Váha 
 2324 m n.m.      místo dalekého rozhledu 
 9,3 
 Rysy - vrchol 
 2440 m n.m.        


 Štrbské pleso se nachází v nadmořské výšce 1346 m a pyšně se řadí mezi nejznámější a nejnavštěvovanější plesa ve Vysokých Tatrách. Dřívější obyvatelé se živili jako dřevorubci, pastevci, uhlíři a bylinkáři. Z tehdejší doby zůstala zajímavost, že původní Štrbčané chtěli a dokonce se i roku 1860 pokusili vypustit pleso, aby získali pastviny. Od konce 19. století dochází k umělému zarybňování plesa. Mezi další zajímavosti o Štrbském plese patří skutečnost, že v zimních měsících kdy bylo pleso zamrzlé, tak se na něm lámal led, který díky své čistotě byl dovážen až do Berlína a Budapešti.
 V blízkosti se nachází rašeliniště, které bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1991 je výskytem kriticky ohrožených druhů flóry. Není přístupné veřejnosti.
 Popradské pleso (1494 m.n.m.) - leží v západní časti Vysokých Tater, ve střední části Mengusovskej doliny. Popradské pleso je jedním z malá přirozeně zarybněných ples. Nedaleko plesa je Symbolický hřbitov obětem Vysokých Tater. Popradské pleso je dobrým východiskem na cesty po okolí Mengusovskej doliny.
  Chata pod Rysmi je nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách otevřená jen v letním období (květen-říjen).
 Sedlo Váha – sedlo pod Rysmi s pěknými výhledy na severní stěnu známé Galérie Gánku.
 Rysy najdeme na hranicích mezi Slovenskou republikou a Polskem. Rysy měří 2499 a mají tři vrcholy. Vrchol prostřední je považován za hlavní, dále vrchol jihovýchodní, který je nejnižší a posledním vrcholem je vrchol vyhlídkový, z jehož názvu plyne, že si své jméno zasloužil díky překrásnému scenerickému výhledu z jeho vrcholu. Mnohými návštěvníky jsou rysy považovány za štít s nejkrásnějším výhledem do všech světových stran. Rysy jsou díky tomuto výhledu hned po Lomnickém štítu nejnavštěvovanějším vyhlídkovým místem Vysokých Tater.

Turistická trasa - Cesta na Rysy


Fotogalerie trasy

Rysy a Mlynář
Rysy od Žabieho plesa
Popradské pleso
Popradské pleso
Štrbské pleso
Štrbské pleso


Turistické zajímavosti v okolí:
Bielovodská dolina   Mengusovská dolina   Popradské pleso   Rysy   Štrbské pleso   Symbolický cintorín  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okružní trasa ze Štrbského plesa až na památné místo Symbolický cintorín   Turistická trasa Tatranská magistrála   Turistická trasa Cesta Svobody   Cyklotrasa Podbanské - Kežmarok - Podtatranská cyklomagistrála  

Zpět

  Ubytování Štrbské Pleso
  Ubytování Tatranská Štrba
  Ubytování Štôla
  Ubytování Vysoké Tatry
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist