Reklama
Krkonoše Krkonoše KrkonošeTuristická trasa - Naučný chodník Donovaly-Šachtička

Délka: 12,6 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Naučná stezka: ANO
Značení: část trasy značená

Naučný chodník začíná v obci Donovaly a pokračuje na Šachtičku až do Sásové. Naučný chodník je tedy rozdělen na dvě části. Najdeme ho jednoduše, protože je součástí značené zelené a žluté trasy. 1. část cesty, která začíná v Donovalech a končí na Šachtičce dosahuje délky 12ti kilometrů. Cesta není náročná. Na první části naučného chodníku najdete 11 zastávek, na kterých se můžete dozvědět o ochraně přírody, o využívání krajiny člověkem a něco z historie. Trasu bez problému zvládnete zhruba tak za 4,5 hodiny velmi volnou chůzí.

  Zpět

   Turistická trasa - Naučný chodník Donovaly-Šachtička
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Donovaly 
 972 m n.m.         cyklo 5429 
 1,2 
 Kříž u rozcestí 
 1028 m n.m.        cyklo 5429 
 1,8 
 Osada Bully 
 1039 m n.m.        cyklo 5429 
 2,7 
 Pri javore 
 1062 m n.m.       rozcestí, cyklo 5429 
 3,5 
 Vyhlídka u Hrubého vrchu 
 1076 m n.m.       místo dalekého rozhledu, cyklo 5429 
 5,7 
 Krčahy - Kováčka 
 929 m n.m.       cyklo 5429 
 9,0 
 Pod Jelenskou skalou 
 892 m n.m.       cyklo 5429 
 10,7 
 Žiare 
 963 m n.m.        rozcestí, cyklo 5429 
 11,0 
 Sedlo Horný Šturec 
 971 m n.m.       rozcestí, cyklo 5429 
 12,6 
 Šachtička 
 973 m n.m.       cyklo 5429 


 Donovaly můžeme zařadit mezi horské rekreační obce. Nachází se v ochranném pásmu NAPANT v blízkosti národního parku Velká Fatra v širokém sedle mezi Banskou Bystricí a Ružomberkem. Obec Donovaly je velice známým střediskem pro letní či zimní dovolenou. V 17. století tu vznikali první uhlířské osady a Donovaly se stali důležitým administrativním centrem uhlířských osad. Hlavní zdroj obživy obyvatel byla práce v lesích a později v železárnách. Za 2. světové války tu bylo centrum partyzánů a utečenců před Němci.V obci najdeme klasicistický kostel z roku 1825 s původním zařízením a srubové domy se zasklenými verandami.
 Osada Bully bývala uhlířskou osadou. Dnes převážně chalupářská si zachovává charakteristický ráz s původními prvky lidové architektury.
 Vyhlídka u Hrubého vrchu poskytuje nevšední výhled na Velkou Fatru. Je zde umístěn panel s panoramatickým zobrazením, podle kterého můžete určit jednotlivé vrcholy od Kráľovej studne po Čierny kameň.
 V Šachtičce najdete středisko turistiky a zimních sportů, do něhož je možný přístup autem z Banské Bystrice. Středisko Vám nabídne lyžařské vleky a sjezdovky vedoucí z nedalekého vrcholu Panského diela. Pokud jste vyznavači běžeckého lyžování tak i Vy budete spokojeni díky upravovaným lyžařským běžeckým tratím nacházejících se v tomto rekreačním středisku.

Turistická trasa - Naučný chodník Donovaly-Šachtička


Fotogalerie trasy

Donovaly
Donovaly
Skiareál Šachtičky
Skiareál Šachtičky
Donovaly


Turistické zajímavosti v okolí:
Šachtičky   Motyčky   Dolný Jelenec   Kozí chrbát   Liptovské Revúce   Turecká  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Okolo masívu Zvolenu   Cyklotrasa Turčianske Teplice - Harmanecká jaskyňa - Korytnica - kúpele   Turistická trasa Naučný chodník Velká Fatra   Turistická trasa Okružní cesta z Královi studňi  

Zpět

  Ubytování Nižná Revúca
  Ubytování Liptovské Revúce
  Ubytování Vlkolínec
  Ubytování Velká Fatra
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist