PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Slovenské hory » Západní Tatry » Oravská přehrada

Oravská přehrada

Oravská přehrada byla vybudovaná na horním toku řeky Oravy a sahá až ke slovensko-polským hranicím.

Rozloha přehrady je 35 km², průměrná hloubka 15 m a maximální hloubka u hráze 38 m. Součástí tohoto vodního díla je i vyrovnávací nádrž Tvrdošín. Přehrada byla uvedena do provozu v roce 1954. Po napuštění zůstaly pod vodou obce Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou a 2/3 Námestova. Z tohoto důvodu nemá nyní Námestovo žádné historické centrum. Nad hladinou zůstal jen malý kopec, z kterého vznikl Slanický ostrov nazývaný též „ostrov umění“. Na ostrově se nachází, ze zatopené obce Slanica, římskokatolický kostel Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. století. V současnosti je v kostele stálá expozice oravského lidového umění, plastiky a malby. Dopravit se na ostrov je možné lodí.

Jezero Oravské přehrady a okolní příroda dává předpoklad pro široké sportovní vyžití. Výborné podmínky tady jsou pro relaxační sporty – rybolov, plavání, jachting, surfing, procházky, sběr lesním plodin. V létě se zde pořádají vyhlídkové plavby lodí okolo zdejšího ostrůvku. Jsou tady značené cyklotrasy a turistické trasy, které vedou i na hřeben Oravské Magury. V zimě mohou lyžaři, snowboardisti i běžkaři využít blízké lyžařské areály –SKI Zábava (Hruštín) a Ski Park Kubínska hoľa.

Na jižním a jihovýchodním břehu přehrady, okolo hlavní dopravní komunikace se nachází nejvýznamnější letní střediska rekreace a sportu - Slanická Osada a Prístav. Severovýchodní rameno Oravské přehrady je státní ornitologickou rezervací.

Ski Zábava-Hruštín - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Oravská přehrada. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Oravská priehrada
Orava