PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Slovenské hory » Západní Tatry » Oravský Podzámok a Oravský hrad

Oravský Podzámok a Oravský hrad

Obec Oravský Podzámok leží na pravém břehu řeky Oravy.

Dominantou obce je Oravský hrad, který je jednou z nejmalebnějších a nejzajímavějších hradních staveb na Slovensku. Tyčí se na 112 metrů vysoké strmé skalní vyvýšenině.

O hradu, který byl postaven na strategicky důležitém místě uhersko-polské cesty, pochází první písemná zmínka z roku 1267. Majitelé hradu se tady střídali a tak docházelo k častým stavebním úpravám. Rod Thurzovců má asi největší zásluhu na dnešním vzhledu hradu. Do své renesanční podoby byl přestavěn roku 1611 a k jeho západní baště přibyl tzv. Thurzovský palác. Rok 1800 byl pro hrad tragický, kompletně vyhořel. Největší stavební oprava a restaurovaní zámku od roku 1800 se začala až po roce 1953 a probíhá dodnes.

Hrad se skládá ze tří poměrně samostatných částí: horního, středního a dolního hradu. Dále hradní budovy zahrnují opevnění, věže, bašty, vstupní brány a kapli. Střední část hradu tvoří středověké stavby paláců a krásně romanticky opravená knihovna a jídelna, kde jsou patrné vzory z dob gotických úprav hradu. Dolní zámek tvoří především Thurzovský palác a hradní kostel. Turzovský palác se pyšní historickou kuchyní a sakristií s renesanční nástěnnou malbou. Z nejvyšší části hradu se otvírá jedinečný výhled na údolí Oravy.

Od roku 1868 v hradu sídlí Oravské muzeum, kde je k vidění např. expozice věnovaná hradu a jeho původu, přírodovědná expozice, minerály, horniny, paleontologické nálezy, fotodokumentace, ale také vycpaná zvířata v životní velikosti. V prostorách Dubovského paláce je umístěna etnografická sbírka s exponáty oravské lidové kultury.

Poloha obce Oravský Podzámok nabízí ideální podmínky pro celoroční rekreaci. V létě si tady své přijdou cyklisté, turisté i houbaři. Pod Oravským hradem můžete využít nabídky vyhlídkové plavby po Oravě. V zimě jsou tady výborné sněhové podmínky pro lyžaře, snowboardisty a běžkaře v lyžařském areálu Racibor.

Domovská stránka - Web: 

Ski Park Racibor - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Oravský Podzámok a Oravský hrad. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Oravský hrad
Oravský podzámok
Pohled z Oravského hradu na Vysoké Tatry
Kubínské hole