PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Pilsko (1557 m) je druhý nejvyšší vrchol Oravských Beskyd a přírodní rezervace o rozloze 809,23 ha. Nachází na slovensko-polské hranici.

Hora má dvě zcela odlišné podoby - z jihu, tedy ze Slovenska, vypadá Pilsko oble a mírně, naopak ze severu, z polské strany jsou svahy o poznání příkřejší. Vrcholová oblast Pilska je tvořena rozsáhlými pláněmi s řídkými zakrslými stromy a porosty kosodřeviny. Vrchol je plochý a otevírá se z něj překrásný kruhový rozhled na všechny strany - slovenské horské hřebeny a štíty Vysokých Tater, Veľký Choč, Malou Fatru a polské vnitrozemí. Na vrcholu, který je na Slovensku, se nachází vrcholová kóta s křížem. Kousek pod vrcholem se rozkládá rašeliniště.

Vrchol Pilsko je přístupný ze Slovenska i Polska. Ze slovenské strany vedou na vrchol dvě trasy – zelená a modrá, obě se spojují kousek pod vrcholem. Modrá vychází z horního konce obce Sihelné a dá se na ni napojit také z Oravské Polhory. Trasa má převýšení zhruba 800 m, které se překonává mírným, ale poměrně zdlouhavým výstupem v délce asi 3 hodiny. Větší návštěvnost Pilska je však z polské strany, která je dobře dostupná z Krakova. Je tady turistická chata a lyžařské středisko Jelesnia/Pilsko (Korbielów). Z vrcholu vede modrá magistrála směrem k hraničnímu přechodu v Oravské Polhore u hájovny Hliny.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Pilsko. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Sulovské skály