Reklama
Krkonoše Krkonoše KrkonošeTuristická trasa - Trasa z Čingova na Dedinky

Délka: 16,4 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: část trasy značená

Středně náročná trasa vychází z centrální části Čingova a pokračuje po širokém chodníku k orientačnímu sloupu při ústí Bieleho potoka do Hornádu. Dále pokračuje údolím Bieleho potoka k ústí úžiny Kyseľ, dále k ústí Sokolej doliny a poté jižním směrem až k vodní nádrži Klauzy. Od vodní nádrže po cestě dolinou Berezinec, mezi strmými svahy Červenej skaly a Holého kameňa k rozcestí Predný Hýľ. Další část cesty povede ke stanici sedačkové lanovky na Geravách. Od vrcholové stanice se vydáme dolů kolem lanovky až do obce Dedinky. Trasu lze zvládnout za necelých 6 hodin.

  Zpět

   Turistická trasa - Trasa z Čingova na Dedinky
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Čingov 
 509 m n.m.          
 0,5 
 Lesnica 
 523 m n.m.       ústí potoka 
 2,2 
 Biely potok 
 539 m n.m.      ústí potoka 
 4,6 
 Kyseľ 
 581 m n.m.      křižovatka s ústí potoka 
 5,6 
 Sokolia dolina 
 590 m n.m.      křižovatka s ústí potoka 
 7,6 
 Klauzy 
 657 m n.m.      křižovatka s  
 11,9 
 Predný Hýľ 
 1053 m n.m.      křižovatka s  
 13,3 
 Studna při cestě na Geravy 
 1063 m n.m.        
 13,8 
 Pramen při cestě na Geravy 
 1042 m n.m.        
 14,1 
 Geravy 
 1034 m n.m.       křižovatka s  
 16,4 
 Dedinky 
 787 m n.m.        


 Čingov najdeme v rozšíření údolí řeky Hornád a patří mezi významná střediska cestovního ruchu ve Slovenském ráji. Je také znám svým velkým archeologickým nalezištěm, které dokládá důležité historické skutečnosti o osídlení východního Slovenska. Nejjednodušší možnost jak se dostat do této oblasti je autobus ze Spišské Nové Vsi. Čingov je velice dobrým výchozím bodem pro Vaše túry.
 Lesnica - potok vyvěrající ve svazích Matky božej a Turníka. Na svém horním toku má dvě významná ramena - Mráznicu a Špotong, s krátkými kaňonovitými úseky.Část Lesnice od Hornádu po Bišovu lúku je spřístupněná po zelené turistické značce.
 Biely potok je jedním z hlavních přítoků Hornádu na území Slovenského ráje. Ve výšce nad levým břehem Hornádu se tyčí masiv Tomášovského výhledu.
 Klauzy - vodní nádrž na horním toku Bieleho potoka. V minulosti (do r.1950) vypouštění nádrže sloužilo k splavování dřeva až do Smižian.
 Geravy – rozsáhlá planina na jihu Slovenského ráje s množstvím krasových útvarů.Tvoří ji soubor horských luk a palouků s lesíky. Leží v nadmořské výšce 1000 až 1100 m.n.m. Severní svahy jsou hustě zalesněné a pozvolna klesají do dolin. Jižní svahy tvoří strmé skalní srázy, padající do údolí Hnilca. Na Geravách je hustá síť lyžařských běžeckých tratí a vede sem sedačková lanovka z Dedinek.
 Dedinky – obec ležící na břehu vodní nádrže Palcmanská Maša v doline řeky Hnilec pod jižními svahy planiny Geravy. Vznikla roku 1933 sloučením obcí Imrichovce a Štefanovce. První zmínky pochází z roku 1380. V obci je barokně-klasicistický kostel z r. 1853. Je východiskem naučné stezky Slovenský ráj – jih. Obec Dedinky najdeme na cestě z Banské Bystrice přes zastávku Dobšinská Ľadová Jaskyňa, nebo z Margecan. Další možností je použít autobus z Popradu přes Vernár.

Turistická trasa - Trasa z Čingova na Dedinky


Fotogalerie trasy

Dedinky
Kyseľ
Kyseľ
Kyseľ
Biely potok
Biely potok
Biely potok - most
Dedinky


Turistické zajímavosti v okolí:
Biely potok   Čingov   Dedinky   Gačovská skála   Kyseľ   Palcmanská Maša  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Hnilecká cyklomagistrála   Turistická trasa Náučný chodník Prielom Hornádu   Cyklotrasa Okruh Slovenským rájem   Turistická trasa Trasa z Podlesku na Kláštorisko  

Zpět

  Ubytování Čingov
  Ubytování Spišské Tomášovce
  Ubytování Košiarny Briežok
  Ubytování Slovenský ráj
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist