Reklama
Alpy Itálie - Dolomity Alpy Itálie - Dolomity Alpy Itálie - DolomityTuristická trasa - Trasa z Podlesku na Kláštorisko

Délka: 5 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: NE, Značení: část trasy značená

Nenáročná trasa vychází z Podlesku a pokračuje přes hrdlo Hornádu až na Kláštorisko. Celková délka trasy není dlouhá a dá se zvládnou za necelé 2 hodiny (tam a zpět). Trasa vychází od orientačního sloupu v Podlesku při ústí Suchej Belej do Veľkej Bielej vody a pokračuje na východ k restauraci Spišská Koliba, dále k řečišti Veľkej Bielej vody a ke skalním útvarům v blízkosti dětského tábora. Poté trasa vede zvlněným terénem k Prielomu Hornádu a dále na rozcestí Pod Kláštoriskom. Poslední etapa trasy vede po lesní cestě na Kláštorisko. Zpáteční trasu je možné vést po červené značce do Podleska anebo po zelené přes Kláštorskou roklinu a dále po modré zpět k Hrdlu Hornádu.

  Zpět

   Turistická trasa - Trasa z Podlesku na Kláštorisko
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Podlesok 
 543 m n.m.         
 0,1 
 Rozcestí 
 548 m n.m.        
 1,4 
 Hrdlo Hornádu 
 541 m n.m.        
 3,2 
 Hľboká dolina 
 728 m n.m.        
 3,5 
 Pod Kláštoriskom 
 758 m n.m.      křižovatka s  
 5,0 
 Kláštorisko 
 764 m n.m.        


 Podlesok je celoroční turistické středisko a najdeme ho v údolí Velké Bílé vody při ústí Suché Belé. Do Podleska se můžeme dostat vlakem ze Žiliny a Košic, když vystoupíme na zastávce Hrabušice-Vydrník. Další možností jak se do tohoto místa dostat je autobusem ze Spišské Nové Vsi, vzdálené asi 16 km. Podlesok je výchozím bodem na mnoho túr do severozápadní části Slovenského ráje. Ve středisku je možnost ubytování a stravování. Nechybí také bufety, autokempink a tenisové a volejbalové hřiště. Okolí je bohaté na procházky vedoucí např. na Prielom Hornádu, k Suché Belé, k Letanovskému mlýnu, k Velkému Sokolu.
 Hrdlo Hornádu je místo kde začíná tzv. Prilom Hornádu. Do Hornádu se v tomto místě vlévá Vel´ká Biela voda. Délka kaňonu od tohoto soutoku až po vyústění v Smižanskej Maši je 11,7 km.
 Kláštorisko – strategická poloha tohoto místa přitahovala k osídlení už od pravěku. Archeologické nálezy potvrzují stavbu hradu v mladší době kamenné – 12 – 11. stol. pr.n.l. V období vpádu Tatarů (1241 - 1242) se Kláštorisko stalo úkrytem pro spišské Sasy. V r. 1299 se na památku záchrany obyvatelů zakládá kartuziánský klášter, který je dnes rekonstruován. Východně od ruin kláštera je pramen pitné vody. Přístup je pouze pěší z Čingova nebo Podleska.

Turistická trasa - Trasa z Podlesku na Kláštorisko


Fotogalerie trasy

Podlesok - autokemp
Prielom Hornádu
Most přes Hornád


Turistické zajímavosti v okolí:
Kláštorská roklina   Podlesok   Prielom Hornádu   Biely potok   Betlanovce   Hrabušice  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Náučný chodník Prielom Hornádu   Cyklotrasa Okruh Slovenským rájem   Turistická trasa Trasa z Čingova na Dedinky   Cyklotrasa Liptovská Teplička - Kráľova Hoľa  

Zpět

  Ubytování Podlesok
  Ubytování Betlanovce
  Ubytování Hrabušice
  Ubytování Slovenský ráj
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist