PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Slovenské hory » Vysoké Tatry » Kežmarok
Kežmarok se nachází v Prešovském kraji. Historicky patří do královských měst, práva získalo ve 13. století od uherského krále Bély IV. Jako svobodné město získalo během 15. století např. tržní právo, hrdelní, právo skladu a používání erbu. Jádro Kežmaroka bylo v 50. letech 20. století prohlášeno za městskou památkovou rezervaci.

Kežmarok patří k turisticky nejvyhledávanějším městům ve Spiši. Nalezneme zde nejen dřevěný evangelický kostel, ale cennou knihovnu bývalého lycea. Díky poloze je okolí Kežmaroka v létě vhodné pro turistiku a v zimě pro lyžování a snowboarding.

Zajímavosti:
Paulínsky kostol
Kostel byl postavený v 17. století a sloužil protestantům. První zmínka o kostele pochází z roku 1654. V 18. století kostel vyhořel a za 6 let začala jeho přestavba. v současnosti zde můžete vidět barokní interiér.

Kostel sv. Kríže
Nejstarší kamenné části kostela jsou z poloviny 13. století. Vybudovat ho nechal rod Zapolských. Dnešní gotická podoba pochází z přestavby uskutečněné v 15. století. Převážně gotický je také interiér kostela. Nejvzácnější částí je ukřižovaný Kristus na hlavním oltáři. V blízkosti kostela se nachází také renesanční zvonice.

Historický cintorín
Základy hřbitova pocházejí z 12. století.

Hrad - múzeum
Objekt se řadí do typu tzv. městských hradů. Původní gotickou pevnost přestavěla rodina Thököly na přepychové renesanční sídlo.

Domovská stránka - Web: 

Středisko Hotel Štart Kežmarok - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Kežmarok. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Lomnický štít